sobota, 19 marca 2016

CHARLIE I FABRYKA CZEKOLADY - TAJEMNICZY ROBOTNICY (4)

Następnego dnia wieczorem dziadek Joe kontynuował swoją opowieść.
Dawniej w fabryce pana Wonki pracowali ludzie. Zazdrośni właściciele innych firm umieszczali w fabryce pana Willy'ego swoich szpiegów, którzy mieli wykradać tajne receptury cukiernika. Szpiedzy zatrudniali się w fabryce pana Wonki i udawali zwykłych robotników, po to, aby wykraść jego przepisy. Chyba rzeczywiście tak było, ponieważ:
  • fabryka Fickelgrubera zaczęła robić lody, które nigdy się nie topią, nawet w największym upale,
  • fabryka pana Prodnose'a - gumę do żucia, która nigdy nie traci smaku,
  • fabryka pana Slugwortha - słodkie balony, które rosły i rosły, a później trzeba je było przekłuć szpilką i połknąć.

Panu Wonce zaczęło grozić bankructwo, dlatego pewnego dnia zwolnił wszystkich pracowników i zamknął fabrykę. Przez długi czas fabryka stała pusta. Kominy przestały dymić, maszyny przestały pracować, nie robiono żadnej czekolady. Nikt też nie wchodził do środka ani nie wychodził. Nawet pan Wonka zniknął bez śladu. 
Pewnego dnia fabryka ruszyła, mimo, że nikt do niej nie wchodził ani z niej nie wychodził. Wielkie żelazne bramy pozostały zamknięte i zabezpieczone łańcuchami, a właściciela nigdzie nie było widać. Fabryka już od dziesięciu lat pracowała na pełnych obrotach. Czekoladki i słodycze były jeszcze wspanialsze niż wcześniej. Ale tym razem nikt nie miał szans na podrobienie nowych wynalazków pana Wonki, ponieważ żaden szpieg nie mógł przedostać się do fabryki. Nawet pan Wonka nigdy nie wychodził na zewnątrz. Poza mury fabryki każdego ranka wydostawały się tylko przygotowane już do wysyłki paczki z czekoladkami i słodyczami (ze znaczkami i zaadresowane), które były odbierane przez pocztowe furgonetki.
Najbardziej tajemnicze ze wszystkiego były cienie w oknach fabryki. Ludzie stojący na ulicy widzieli czarne cienie maleńkich istot, które sięgałyby może do kolan dziadka Joe. 
Tata Charliego przyniósł gazetę, w której widniał nagłówek:

FABRYKA WONKI OTWARTA
PRZYNAJMNIEJ DLA KILKU SZCZĘŚLIWCÓW 
/
(FABRYKA WONKI 
OTWORZY SWE PODWOJE
PRZED GARSTKĄ SZCZĘŚLIWCÓW)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz